2013. október 16., szerda

Perrot Museum, Dallasi séta

Hát ezt is megértük, Krisztusi korba léptem ma. :) (Ja igen, ezt a bejegyzést pár napja kezdtem el írni) Szerencsére a jó idő is velem ünnepelt, 32 fok volt, fürödtem is egyet a medencében. Kicsit hidegebb volt a víz mint a nyáron, bemenetelkor már össze kell magát vizeznie az embernek, nem megy csak úgy a beugrás. 2 perc után egyébként kellemes, kicsit úszkálva ki sem akarsz jönni belőle. Átmentem a hot tub-ba is (buborékolós melegvizes medence, jakuzzi), de 10 percnél tovább nem bírtam benne, olyan meleg volt. Mostanában nagyon tiszta a vize mindkét medencének, mert mióta nincs 42 fok, nem nagyon merészkednek bele az emberek. Úszkálás közben azon gondolkoztam, máshol, másoknak fizetnie kell azért, hogy ilyen medencékben fürödjön és még akkor is egy csomó emberrel együtt van benne, akik még bele is pisilnek a vízbe, meg miegymás. Itt meg jóformán saját medencém, sőt medencéim vannak. Ihajjj!!! :P

Szóval ezeken felbuzdulva, elkezdtem írni egy másik elmaradt beszámolót. Már régebben is el akartunk menni a Dallasba a Perrot természettörténeti és tudományos múzeumba. Ez teljesen a belvárosban található. A dolog korábban nem jött össze, mert nagyon sok vendég, így néha hetekkel előre meg kell venni a jegyet. Ami ezzel kapcsolatban furcsa, hogy a jegy megvételekor, az online fizetésnél mindenféle adatodat elkérnek, még a lakcímedet is. Nem tudom mi szükség van erre egy múzeumi beugró megvételéhez, szinte mindent megtudnak rólad, ami nem tartozik rájuk.  Szóval Július 6.-ára volt hely, megvettem a hegyeket, asszem $15/fő az alap kiállítás megtekintése, plusz van mozi rész is, amiben National Geographic csatornán láthatókhoz hasonló, főleg gyerekeknek való filmeket vetítenek. 

A jegy szigorúan időpontra szól, mi kicsit korábban bementünk Dallasba, így még volt időnk keveset sétálni a városban. 




A Chase Tower fölött éppen egy helikopter lebegett és valami nagy csőszerű dolgot emelt felfelé

Vajon meglátnának, ha átmennél a piroson?

Hangulatos mexikói étterem
A múzeum épülete elég "modern" stílusú, nekem inkább egy lerombolt betonstruktúrának tűnik, mint múzeumnak, dehát az általam eddig megtapasztalt amerikai művészeti értékeket ez a külső szerintem jól képviseli. Egyébként az egész tényleg full beton, csak a berendezés eltereli erről a figyelmet. Európában a múzeumokat, főleg a "fő" múzeumokat szép épületekbe teszik, itt meg ez a rom hatású atomháború sújtotta bunker-kinézetű betonkocka a múzeum. Persze lehet csak velem van a baj, mégpedig az, hogy nem túlzottan vagyok egy amerikai értékrenddel rendelkező figura.

Perrot Museum of Nature and Science
A múzeum bejáratánál viszont máris egy érdekes dolog fogad minket, mégpedig egy műanyag kóláspalackokból összerakott hajó. Napelemekkel és bicikli generátorokkal felszerelve ezzel 2010-ben San Fransiscoból indulva átszelték a Csendes-óceánt és Ausztráliában, Sydneyben kötöttek ki. Itt a Tengerészeti múzeumban ki is állították a hajót pár hónap erejéig.

Több, mint 12 000 újrahasznosított kólás palack tartja fent a vízen.
Jópár helyen léket kellene kapjon, hogy elsüllyedjen. Ötletes!

A múzeumi túránkat a legfelső emeleten kezdtük, ez egy pici szint, itt lényegében nem sok minden van, központi helyre a különböző madárfüttyök meghallgatása került, még komponálhatsz is neked tetszőt, ha akarsz. 

Melyik fütty mit jelent?
A legtöbb figyelmet az alattunk lévő szint kapta, ugyanis elég impresszív látvány, ahogyan az egyik hatalmas dinoszaurusz nyaka felnyúlik az alsóbb szintről erre az emeletre.

Az Alamosaurusz 2+ emelet magas volt, jó buli lehetett, amikor Frédi és Béni csúszkáltak lefelé a nyakukon

Elképesztő, hogy mekkora állatok voltak akkoriban. Csak ez a koponya vagy két méter.

A T-Rex sem apróság, a 190 centimmel talán a térdégi érek.

Az űrkutatós szint inkább filmvetítős, poszteres ismertetőkből állt

A geológiás szinten nagy hangsúly volt a kristályokon, sok közülük nagyon szép volt.

Ezt a hatalmas ametisztet egy kerék segítségével ki tudod nyitni és összezárni


Az állatos szinten rengeteg kitömött állat volt.
Ez engem kicsit taszít, főleg mióta olyan szuper állatparkok vannak már Magyarországon is.
A technikai szint érdekes volt, a legegyszerűbb kísérletektől egészen bonyolult dolgokig mindent meg lehet nézni és kipróbálni. Például gyerekek csinálnak DNS szeparációt 4000 Forintos mikroszámítógépekkel. Sokféle robot van kiállítva, amiket lehet mozgatni, akár egyszerűen programozni, aztán megnézni, mit csinál. 

A számítógépek zsugorodása itt jól látható: balra fent egy eredeti vákumcsű az ENIAC nevű számítógépből, 1946-ból. Kb. 17 500 ilyen cső volt az ENIACban, így egy jó nagy szobányi méretű volt. Jobbra lent a sötét folt egy 2011-es okostelefon processzora, 18 millió logokai kapuval.

Szóval érdekes volt a múzeum, ha valaki Dallasban jár, érdemes benézni. Miután bejártunk mindent, még egy kicsit sétálgattunk a belvárosban. Ilyen iszonyatos melegben eddig talán csak Tunéziában voltam, amikor leszálltunk a repülőről. A levegő nem mozdul, a beton éget, árnyékban 42 fok van.

Gyerekek pancsolnak a Klyde Warren park szökőkútjában a fullasztó melegben

Klyde Warren park. A fák mögött kisbuszokból árulnak mindenféle ételt-italt. Hangulatos.



A villamos nem is olyan ritka jelenség a világban. Dallasban is van. Íme. 

2013. október 13., vasárnap

Ilyen is van


Az ember az utcán sétálva meglepődik néha egy-két dolgon. Múltkor éppen egy munkás kisbuszt sikerült lencsevégre kapni, amikor beugrottak enni valahová. 

Létra a tetején, mozgássérült igazolvány a szélvédőn. Szerintem még a 10 évvel ezelőtti is ott van valahol.



No Comment


Ki mondta, hogy X-Zibit Pimp up my ride műsorában látható mennyiségű szemét nem fér bele egy kocsiba?

2013. október 10., csütörtök

Függetlenség napja

Na, kisebb, de inkább nagyobb kihagyás után mondhatnám: here I go again. Elég sok élménybeszámoló elmaradt, ezek közül csak be kéne pótolni néhányat, ha már egyszer blogot írok. Az egyik ilyen bepótolandó a Függetlenség napi események. 
Azt mindenki tudja, hogy az USA-ban a Függetlenség napja (július 4.) fontos ünnep. Federal holiday, a britektől való elszakadásukat, függetlenségi nyilatkozatukat ünneplik országszerte. Lényegében eléggé hasonlít a magyar augusztus 20.-ra. Napközben több téren, parkokban kisebb zenés fesztiválokat szerveznek, sokan mennek ki barbecue-zni valahová. Este mindenhol tűzijáték van, amit itt is mindenki ámulva néz. Mivel ez az első július 4., amit itt töltöttünk, mindenképpen el akartunk menni megnézni hol, milyen buli van. Már előre betáraztunk amerikai felszerelésből, mert a tévében láttuk, hogy ilyenkor mindenki nagyon amerikai. 

Betáraztunk Július 4.-re
Ilyenkor a boltokat ellepik az amerikai mintás ruhák, zászlók, levonók, mindent lehet csíkos-csillagosban venni, és általában elég olcsón. Ez egyébként a minőséget jellemzi, ugyanis a hazafias cuccok nagyrésze természetesen Kínában készül. Szóval vettünk ezt-azt, Dóri még előtte kapott egy Amerikai mintás fürdőruhát is. 
Egy-két estével a nagy nap előtt leültem a gép elé, hogy megnézzem, hová kellene menni, milyen programot csináljunk aznapra. Az első meglepetés az volt, hogy tisztára olyan programok voltak itt is városszerte meghirdetve, mint Magyarországon egy nem túl jól megszervezett ünnepen: gyerekprogramok, fogatlan asszonykórus éneklése, ismeretlen zenekar által prezentált térzene, adománygyűjtés, este pedig tűzijáték. Semmi megkapó nem volt, ez a program nem kavarná fel sehol sem az állóvizet. A határtalan lehetőségek közül az egyetem új, Apogee stadionjában megrendezendő ünneplést választottuk, itt a programban több country zenekar, majd egy esti tűzijáték szerepelt. A műsor este 6-7 körül kezdődött, ami jó, mert akkorra már kevésbé van hőség, és előtte még el tudunk menni bárhová, ha akarunk. Gondoltuk, kinézünk a város főterére kicsit előtte, de délután a medencénknél megszólalt a bulizene. Nahát, gondoltuk, hát ezt csak nem kéne kihagyni. Kimentünk, tök jó buli volt, vagy száz ember volt a medencénél, ebből vagy 90 fekete és kb. 10 fehér. Ami furcsa volt, hogy a fehérek mind a medencében voltak, az összes fekete meg állt a medence körül, és nézett minket. Látszott, hogy nem itt laknak, nem érezték otthon magukat, nem tudták rendesen elengedni magukat. Kicsit billegve táncoltak, miközben vigyáztak, nehogy kilépjenek az árnyékból, mert megsülnének a napon. Az a tíz fehér, minket is beleértve, a medencében táncolt, úszkált,  vagy matracon itta a sört. Kaja meg pia is volt ingyen, de nem álltunk sorba, annyira kilógtunk volna belőle. Szólt a rapzene, a DJ az erkélyről nyomta. Dórival  a vízben úszkáltunk, táncikáltunk, nagyon élveztük a bulit, amcsis feelingje volt. :)

Július 4 a medencében, DJ, kaja, rapzene

 Engem egy idő után viszont már evett a fene, hogy mi lehet máshol a városban, úgyhogy 6-7 körül elindultunk a stadionba, akkor a program szerint már nagyban ment a műsor. Amikor odaértünk ez várt bennünket:

Ez a Függetlenség napi buli volt az egyik legjobban hirdetve a városban
Hát, valószínű, a medencénknél többe ember volt, mint itt. A kicsi színpadon középen egy zenekar country-zenél, elég felejthetően. A kocsmában a múltkor egy valószínűleg kevésbé ismert zenekar sokkal jobban oda tette magát, mint ezek. Szóval itt nem sok mindent tudtunk csinálni, sétálgattunk, fényképezgettünk, közben pedig lassan gyűlt a tömeg. Mint kiderült, az embereket az egész programból csak a tűzijáték érdekelte, napközben gondolom BBQ-ztak valahol egy parkban.

A stadion táblája. A képen balra a rendőr bácsi éppen megfogott valakit. 

Itt még szinte üres a parkoló, estére viszont az egész dugig lett. Pár ember láthatóan nem tudja, hogy nincs beugró,  így a parkolóban tailgate partiznak. Egyébként csak a parkolójegyért kellett fizetni. Pedig bentről jobban látnák a tűzijátékot. (Amúgy az én kocsim is rajta van a képen, pont középen, orral errefelé :) )
A stadion másik oldalán is spórolnak a beugróval

Gyerekprogramok felülnézetben
A tűzijátékra megjöttek az emberek
Érdekes, hogy nem sok embernél volt amerikai zászló vagy nemzeti színű bármi, mi külföldiek viszont jól be voltunk öltözve amerikainak. :)

Oldalt is telik megfelé a lelátó

Mindenki erre volt kíváncsi

Szép volt
A tűzijáték végén természetesen mindenki egyszerre indult haza, aminek következtében vagy fél óra volt csak mire a parkolóból kijutottunk,  természetesen az összes környékbeli út is be volt dugulva.

Szóval, összegezve a Függetlenség napi élményeket, a saját medencénknél volt a legjobb buli. A tűzijáték okés, de a többi program csapnivaló volt, és akkor milyen lehetett a többi, kevésbé beharangozott esemény. Ez itt valószínű egy BBQ-zós ünnep, olyan magyar május elsejés. Ez van.