2013. május 8., szerda

Egészségbiztosítás


Előrebocsátom, hogy ez nem lesz egy kifejezetten közérdekű poszt, valszeg csak azokat fogja érdekelni, akik hasonló cipőben járnak, mint én. Most ugyanis az amerikai, pontosabban a texasi J vízumos egészségbiztosításról és annak elintézéséről lesz szó.

Ahhoz, hogy az USA-ban J vízummal tanulhassunk/dolgozhassunk a J státuszunk teljes idejére egészségbiztosítással kell rendelkezni. A biztosításnak már az USA-ba érkezéskor érvényesnek kell lennie.  

Az egészségbiztosítást az egyetem szolgáltatja, ő fizeti, nem mi. Annyi a bökkenő, hogy például itt az egyetem által fizetett biztosítás csak 90 nap után kezdődik, az első 90 napra (3 hónapra) magunknak kell gondoskodni róla. 

Erre az időtartamra természetesen nem köthetünk akármilyen egészségbiztosítást, olyat kell kötnünk, ami megfelel az alábbi feltételeknek:
- képes fizetni minimum $50 000 -t balesetenként vagy betegségenként 
- minimum $7500-t biztosít halálunk esetén a maradványaink hazaszállítására
- minimum $10 000-ig fedezi a az orvosi célból történő haza (Magyarországra) szállítást
- a zsebből fizetendő összeg (deductible) kevesebb, mint $500

Ha a biztosítás megszűnik vagy nem megfelelő, az a J státuszunk elvesztését vonhatja maga után. 

Mivel a biztosításnak már érkezéskor érvényesnek kell lennie, ezért nem köthetjük az USA-ban, azt még otthonról kell intézni. Interneten sok oldal kínál kifejezetten J vízumos biztosításokat, csak rá kell google-özni a " J1 visa exchange visitor insurance" szavakra. 

A biztonság kedvéért itt van pár link:

Ha átnézzük ezeket a linkeket, hamar levonjuk majd a következtetést, hogy egyik drágább, mint a másik. Én a legfelsőt választottam. Az egészségbiztosítás tipikusan havi $150-$200 -ba kerül, amit legalább 90 napra (kb. 3 hónapra) előre ki kell fizetni. Itt egyébként van a rendszerben egy szívatás, ugyanis a 90 nap számolása az első teljes hónaptól kezdődik, elsejével. Például én január 4.-én kezdtem az egyetemen, de a 90 nap számolása csak február elsején kezdődik, úgyhogy a 3 hónap helyett kötnöm kellett a 4. hónapra is biztosítást, természetesen saját zsebből. Nem volt olcsó, 4*kb. $175 = 155 000 HUF, csak az egészségbiztosítás, és még ki sem jöttél. 

Ami fontos, hogy itt az egészségbiztosítás nem tartalmazza alapértelmezésben a fogászati biztosítást, azt külön kell kérni/kötni. Érdemes, mert issszonyatosan drága itt a fogorvos, egy gyökérkezelés $2000 is lehet, ami majdnem fél milla. A fogászati biztosításnak is több lépcsője van, én a fullosat kértem, ez havi kb. $24, de van havi asszem $5-os is, az viszont sokkal kevesebbet fedez és fizet. 

Lehet egyébként nem amerikai egészségbiztosítást is kötni, hallottam olyat, hogy Magyarországon kötöttek biztosítást, ami a feltételeknek megfelel, és olcsóbban jöttek ki, mintha itt kötötték volna. Ez is járható út, elfogadják itt, de akkor a kórházi vagy orvosi számlákat magyarországra kell benyújtani, az meg macera. Én meg tartok a magyar ügymenettől, pl. attól, hogy kötsz egy biztosítást, fizeted, aztán ha baj van, azt mondják, hogy "ja, de erre ez nem vonatkozik, a számla nem jó, ez meg az nem stimmel, nem fizetünk !!" és ott fogok állni egy $10 000-os számlával a nyakamban (ami egyébként az első alapos kivizsgálásnak az ára, amin előbb-utóbb muszáj átesni mindenkinek...). Úgyhogy én jobbnak láttam Amerikában amerikai biztosítással kint lenni. 

Szóval ha megvettük interneten a biztosítást, nyomtassuk ki a kis biztosítási kártyát, amit elküldenek emailben, és tartsuk magunknál, mert ha netán kórházban ébredünk, az első kérdés nem az lesz, hogy hogy vagy, hanem hogy hol van a biztosítási kártyád. 

Ha az első hónapokban megbetegednénk, mondjuk elkap az influenza, vagy bármi, el kell menni a dokihoz. Ehhez választani kell PCP-t (Primary Care Physician-t), azaz háziorvost. Ezt interneten tehetjük meg, attól függően, hogy milyen egészségbiztosításunk van. Az egészségbiztosító honlapján általában lehet keresni a környékünkön lévő háziorvosokat, akik benne vannak abban az egészségbiztosítási rendszerben, ami nekünk van. Tulajdonképpen csak a nevére kell klikkelni a választott dokinak és kiválasztani online, nem kell személyesen elmenni hozzá és bejelenteni, hogy hozzá akarunk járni. Mielőtt kiválasztunk valakit azért érdemes körbekérdezni a kollégák között, hogy ismeri-e a csókát valaki, mert nem biztos, hogy jó dokiról van szó. Hallottam olyat, hogy a srác mondja a dokinak, hogy mi a baja, az meg beírta valami weblapra, hogy mik a tünetek, a weblap meg kiírta, mi a diagnózis, meg hogy mit kell neki felírni receptre. Elég vicces, ezt szerintem mindenki meg tudná csinálni, ilyenhez nem mennék. Én meg még majdnem őt választottam, mert ő a legközelebbi ürge....szerencsére rámszóltak.   

Ha az egyetemi biztosítás elkezdődik, kiküldik postán az új egészségbiztosítási kártyánkat, természetesen késve, úgyhogy ha lehet, érdemes kis átfedéssel kötni a biztosításokat. A biztosítási kártyára érdemes vigyázni. 

Az egészségbiztosítással kapcsolatos dolgokról egyébként megérkezés után az első héten a New Hire Orientation nevű rendezvényen/eligazításon beszéltek részletesen, de annyira új/más a rendszer, hogy sok mindent nem értettem belőle. A többiek -amerikaiak- olyan kérdéseket tettek fel, hogy csak pislogtam, akkor jöttem rá, hogy eléggé keveset tudok a rendszerről. Nekünk az ERS (Employees Retirement System) weboldalán kell intéznünk a biztosítással kapcsolatos dolgainkat, de lehet, hogy ez nem mindenhol van így. 

Valószínű egyébként máshol, más államban kicsit máshogy mennek a dolgok, hallottam olyat is, hogy az egyetemi biztosítás már érvényes a megérkezéstől fogva, de ezeknek a dolgoknak alaposan utána kell járni. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése