(A posztban található leírás a 2013-as vízumigénylési eljárást írja le. Azóta az eljáráson több helyen változtattak, így akinek ez fontos, a nagykövetség honlapján tájékozódjon az aktuális követelményekről! - Májköl, 2014. október)
Mielőtt megkaptam az amerikai vízumot, nagyon érdekelt, hogyan megy a folyamat, az interjú, stb. Mióta megvan, azóta pedig többen kérdezték tőlem, mi, hogy van. Szó mi szó, a vízum tényleg sarkalatos pontja az Amerikába menetelnek. Ebben a posztban a saját vízumigénylési procedúrámat írom le, remélem mások is érdekesnek, hasznosnak találják majd.
Mielőtt megkaptam az amerikai vízumot, nagyon érdekelt, hogyan megy a folyamat, az interjú, stb. Mióta megvan, azóta pedig többen kérdezték tőlem, mi, hogy van. Szó mi szó, a vízum tényleg sarkalatos pontja az Amerikába menetelnek. Ebben a posztban a saját vízumigénylési procedúrámat írom le, remélem mások is érdekesnek, hasznosnak találják majd.
Az egész úgy kezdődött, hogy még a PhD megszerzése előtt elkezdtem az USA-ban postdoc állásokat keresni. Az ilyen állások általában 2 évre szólnak és esetleg hosszabbíthatóak +1 évvel. Amikor egy ilyen állás körvonalazódott, és megállapodtunk, hogy elfogadom az adott állást a megbeszélt körülményekkel, akkor az első lépés, hogy a kinti prof. küldjön egy >hivatalos állásajánlatot< postán. A borítékban még volt egy Faculty Criminal History Check Form (FCHC). Az állásajánlatban le van írva, hogy hová mész, milyen egyetemre, milyen tanszékre, milyen pozícióra vettek fel (Postdoctoral Research Associate), a dátum, hogy mikor kezdesz, a fizetésed, hogy mennyi támogatást adnak, ha adnak egyáltalán és mire. Én kaptam támogatást a repjegyre és a kezdeti szállásra, de az összegből éppencsakhogy kijött a repjegy. Persze ez is jó, mert ahogy hallom, általában nem szoktak ilyen támogatást adni, szóval örülhetek. Ha az állásajánlatot elfogadod, akkor azt aláírva vissza kell küldeni a kitöltött FCHC form-mal együtt. Az FCHC-n egyébként csak a nevet, szül. dátumot és a korábbi lakcímeket kell kitölteni, ez alapján fogják gondolom a magyar hatóságoktól megkérni a bűnözői hátteredet. Olyasmi lehet ez, mint itthon az erkölcsi bizonyítvány.
Ha ezt az amerikai egyetemen megkapták és az FCHC eredménye jó (pár hét kell, mire kiderül), akkor elkezdik >kint< a vízum ügyintézést. Postdocoknak J vízum kell a kiutazáshoz, H1B-t úgy tudom nem, vagy csak nehezen adnak, talán akkor ha iparba mész kutatni, de ezt nem tudom biztosan. Ehhez menet közben a kintieknek ki kell tölteniük egy, a J vízumosoknak szükséges DS-2019 nyomtatványt megigénylő nyomtatványt. Ennek az első oldalán a te személyes adataid vannak, a másodikon pedig az egyetemiek írják be, hogy hová mész, kihez, milyen pozícióba, milyen pénzből fizetnek majd téged, mennyit, hogyan győződtek meg a nyelvtudásodról, stb. Ezzel neked semmi dolgod nincsen, ezt kitöltve nem fogod látni. Szóval ezzel megigénylik a DS-2019 nyomtatványt, amit ha minden rendben van, a kinti prof fog megkapni és továbbküldeni neked postán. Ez a folyamat szintén pár hét is lehet. Azt azért megjegyezném, hogy nálam minden eléggé lassan ment... Ha a DS-2019 a kezedben van, akkor Hawaii van, mert tudod, hogy az FCHC és minden más is rendben volt. Innentől kezdve az ügyintézést már Magyarországon kell folytatni. Külföldön élők intézhetik a vízumukat a hozzájuk legközelebb eső amerikai nagykövetségen is.
FONTOS, hogy amennyiben az embernek kérdése van, elsősorban az Amerikai nagykövetség honlapjáról érdemes tájékozódni. A honlapjuk nagyon informatív, könnyen érthető és sokkal több infó van rajta, mint azt gondolnánk, és persze up-to-date is. Igazából itt abszolút minden infó megtalálható. Ha ezen felül mégis kérdés merül fel, fel lehet őket hívni telefonon. A hívás ára 400 HUF+ÁFA, azaz 500 HUF/perc, szóval jó drága, de jelzem, hogy az itt eltelefonált párezer forint csak aprópénz a többi költséghez képest. Szóval ha bármi kérdés van, irány a nagykövetség honlapja!
Ha kézben van a DS-2019, akkor lehet kitölteni a nagykövetség honlapján a vízumigénylő lapot (DS-160) elektronikusan. Mielőtt ezt elkezdjük, érdemes egy elektronikus fényképet beszerezni/készíteni magunkról, mert fel lehet/kell tölteni. Specifikációk a nagykövetség honlapján. A DS-160 kitöltése nekem egy egész délutános program volt, holott a honlapon becsült idő asszem 1.5 óra. Rengeteg oldalon keresztül kell kitöltögetni csomó mindent, de nem lenne nehéz, csak ha az ember előtte már minden fórumot elolvasott, hajlamos túlparázni mindent. Ha megvan a kitöltés, akkor be kell fizetnünk a SEVIS (Student and Exchange Visitor Information System) díjat, ami J vízum esetében $180 = kb. 40.000 HUF. Ezt elektronikusan tehetjük meg, bankkártya segítségével. Ki kell nyomtatni a SEVIS visszaigazoló lapot és a DS-160 visszaigazoló lapját.
Ki kell tölteni szintén a nagykövetség honlapján a Byrex futárszolgálat fuvarlevelét. Erre azért van szükség, mert ha netán megkapjuk a vízumot, akkor az útlevelünket ott kell majd hagyni a nagykövetségen és a futárszolgálat fogja kihozni 1-2 nap múlva. Amennyiben ez történik, meg kell majd jutalmaznunk a futárt 1800 HUF fuvardíjjal. Ha a vízumot nem kapjuk meg, akkor az útlevelet a zsebünkben hozzuk haza, ingyen, futár nem fog kelleni.
Ha vízumot igénylünk, mindenképpen be kell fizetnünk a vízum igénylési díjat is, >Forintban<, ami J vízum esetében $160, jelenleg 36.000 HUF. Ennyire most sem rossz azért a dollár, csakhát ez is úgy lett megállapítva, hogy mindenkinek jó legyen, kivéve az igénylőt.. A befizetést az MKB banka beballagva tehetjük meg, cserébe kapunk róla 2 db igazolást.
Ha eddig megvan minden, akkor mehet a telefon a nagykövetségre és időpontot kell kérni interjúra. A telefonba be kell olvasni a Byrex és a DS-160 vonalkódok számát, majd adnak egy időpontot. Én először egy csütörtök délelőtt 7:40-es időpontot kaptam, de mondtam, hogy nem tudok felmenni olyan korán, ezért maradtunk a péntek d.e. 8:40-nél. Az interjú és a SEVIS díj befizetése között legalább 3 munkanapnak kell eltelnie az adminisztráció miatt.
Amikor 8:00-ra odamentem az interjúra, hogy időben érkezzem, kiderült, hogy az ügyintézés pénteken 8:40-kor kezdődik, és leghamarabb 8:25-kor engednek be. A maradék időben kicsit körbenéztem a Szabadság téren, szép hely. Mire visszaértem a nagykövetséghez 8:20-ra már 4-en álltak előttem a sorban. Furcsa, hogy az utcán kell sorba állni, úgy hogy nincs az ember feje fölött tető. Mivan ha hosszú a sor és mondjuk esik az eső, mint pl. előző nap?? A "portásfülkébe" egyesével hívnak be, útlevéllel azonosítanak, a behívottak nevei ott vannak a listán. A portás/biztonsági őr kihúz a listájáról, bemész a fülkébe, ki kell tenni a telefont, pendrive-ot, minden elektromos cuccot, csomagunkat megröntgenezik, minket is megnéznek, mintha reptéren lennénk. Csak ez után mehetünk be az épületbe. Van itt biztonság, kint nagy vaskerítés, csomó rendőr, mindenhol golyóálló üveg, stb. Bent először sorszámot kell húzni és várni míg szólítanak. Az egész hely úgy néz ki, mint egy postahivatal/városháza, az ügyintézés is kb. olyan. Kis ablakok mögött ügyintézők, ablakok fölött sorszám kijelző, semmi extra, leülsz vársz. Kijön a számod, odamész az ablakhoz. Az első ablaknál magyar a hölgy, magyarul beszél, angolul is jól tud, de kemény magyar akcentusa van. Oda kell adni a papírjainkat:
- Útlevél
- DS-2019
- SEVIS befizetés igazolása
- Vízumdíj befizetés igazolása
- összes korábbi útlevél (főleg, ha van benne amerikai vízum)
- elmúlt 3 havi bankszámla kivonat
- kötődést igazoló papírok (nekem nem nagyon voltak)
- meghívólevél (nekem az állásajánlat = offer letter volt ez)
- minden egyéb papír, ami szerintünk előnyösen hat a vízum elbírálására
Ugyanitt ujjlenyomatot vesznek az összes ujjunkról, ami ritkán sikerül előszörre, de gyorsan megy. (lábujjak esetében cipőt-zoknit le kell venni, lábat bedugni a kis ablakon és úgy rá a scanner-re... :P Neeeem.:) )
Az első ablaknál nem dől el semmi, csak annyi, hogy itt van-e minden, ami kell, hogy a konzul ne kínlódjon velünk feleslegesen, ha pl. annyira bélák voltunk, hogy nem hoztuk el a lényeget.
Ha a hölgy elkészül, visszaülünk és várunk, míg hívnak másodjára egy másik ablakhoz. Az már a konzul lesz. Ő amerikai állampolgár és angolul beszél, de általában gagyog magyarul is. Ha az inglis nem megy, kérhetünk tolmácsot, aki odajön, megtámasztja a falat és beszélgetünk vele. Semmi komoly. A konzul egyébként nem a főkonzul=amerikai nagykövet, hanem van sok "kis" konzul. Ők ülnek az ablakoknál. Ja, >az egészhez nem kell kiöltözni<, nem kell öltöny nyakkendő, meg
ilyesmi, a kozulok is utcai ruhában vannak...mondom, postahivatal. Szóval odamész, megint leveszik az ujjlenyomatodat. Sztem azért, hogy megnézzék az előző levétel elég jó volt-e ahhoz, hogy az alapján beazonosítsanak, ha mondjuk rosszalkodni fogsz odakint. Elkéri a papírjaidat a konzul (nálam egy 30 körüli csaj volt), pötyög a számítógépen. Beadom, ránéz az offer letter-re, azt mondja, "Oh, Dallas is a good place!"-pedig nem is volt Dallas a papíromra írva, csak Denton, de biztos tudja, hogy ott van, lehet arról a könyékről való... Pötyög még kicsit a gépen, egyszer azt mondja: WOW........WOW....Congratulations!.... WOW! Mondom köszi! Elmondta vagy háromszor, hogy szerinte ez lesz a nap legrövidebb vízuminterjúja. Én meg csak mondtam, hogy köszi, köszi, meg vigyorogtam. Közben tolja kifelé a papírjaimat az ablak alatt, rá sem nagyon nézett. Kérdem tőle, hogy akarja-e látni a doktori oklevelemet. Erre azt mondja, nem, nem, ő "uneducated" és amúgy sincs feljogosítva rá, hogy eldöntse, taníthatok-e fizikát egy amerikai egyetemen. Én meg csak pislogtam, mondom ok. Visszaadott mindent, mondta, az útlevél marad (tehát megkapom a vízumot). Annyit kérdezett mosolyogva : "What will you do for living?" -gondolom azért muszáj kérdezni valamit. :) Erre toltam kémény egy mondatot: Kutatni fogok és ezért kapok valami pénzt cserébe. Csillogó szemekkel mondta: Ok, good luck! Mondtam, köszönöm! :) Ennyi volt a vízuminterjú! Én meg szétizgultam már magam előtte, annyi hülyeséget összeolvastam mindenféle fórumon.
Attól, hogy hogy fognak tőlünk kérdezgetni, milyen stílusban, stb., nem
kell tartani. Érdekes, hogy csak a magyar portás/bizt.őr főnökösködik odakint,
az amerikai konzul, akin minden múlik, az meg nagyon kedves, semmi
fellengzősség. Bent csak a látszat hasonlít a postára/városházára, itt
az alkalmazottak ugyanis nem hordják fent az orrukat. Nahááát.... Egy
másik blogon írta valaki, hogy "itt kezdődik Amerika". Lehetséges!
Miközben ott ültem, hallottam az előttem menők "interjúit". Tőlük többet kérdeztek, de csak egyszerű kérdéseket: hová mész, mit fogsz csinálni, stb., és pont olyanokat kérdeznek, mint amikor a havernak elmondod, mire készülsz, semmi extra. Van interjú, ami 10 percig tart, van ami 3-ig (nem csak az enyém volt ilyen és ebben benne van a számítógépes pötyögés is). Ha a haver 5 kérdéssel lebuktat, hogy mit akarsz csinálni kint, mert mondjuk füllentesz, akkor a konzuloknál is le fogsz bukni. Volt ilyen. Egyébként a hallottak alapján a személyes véleményem, hogy rengetegen kamuznak az interjúnál, nemcsak a
turista vízumosok (az ESTA egyébként nem vízum, az ESTA-soknak be sem kell menniük interjúra). Magyarországon sok az ügyeskedő, mit tegyünk, ilyenek vagyunk. A sok fórum olvasgatás után már én is az első alkalommal átláttam az ügyeskedőkön, hihetetlen történetek vannak. :D
Az interjú tehát pénteken volt, kb. 11:30-kor szabadultam, és az útlevelemet a futár szombaton délelőtt már ki is hozta. MEGVAN A VÍZUM!!! A vízum úgy néz ki, mint a magyar útlevél fényképes oldala, csak színes. Lényegében egy levonó, be van ragasztva az útlevélbe. Annyi a különbség a magyarhoz képest, hogy a fejlécbe nem az van írva, hogy Magyar Köztársaság, hanem, hogy United States of America. :) És el kell, hogy mondjam, rendkívül jól néz ki, ahogy a DS-2019 (2 db kb. A4-es lap) egy borítékban összehajtogatva be van tűzőgéppel tűzve az útlevél hátuljába. Nagyon dekoratív... Hát ez is megvan! :D
(Költségek: vízumdíj: 36.000 HUF, SEVIS díj 40.000 HUF, futár 1800 HUF, követségi telefon 3000 HUF, vonatjegy 5000 HUF = 85.800 HUF )
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése